Loading...

Co to jest ultrasonografia?

Postęp technologiczny wpłynął na wiele różnych dziedzin naszego życia, w tym także na medycynę. To właśnie tam bardzo często widzimy różnego rodzaju profesjonalne i nowoczesne sprzęty, które mogą uratować życie setkom ludzi. W szpitalu czy w gabinecie u lekarza znajdziemy zresztą wiele różnych urządzeń, bez których praca medyków byłaby niezwykle trudna. Takim niezbędnym sprzętem jest na przykład aparat USG, dzięki któremu lekarz może wykonać tak zwaną ultrasonografię. Jest to badanie wykorzystywane przede wszystkim w diagnostyce różnych chorób i schorzeń, jak również zmian chorobowych zachodzących w organizmie pacjenta. Sama ultrasonografia polega na wysłaniu do organizmu pacjenta wysokiej częstotliwości fal akustycznych, które umożliwiają obrazowanie wnętrza ludzkiego ciała.

Fale te nie są słyszalne dla ludzkiego ucha, a na dodatek wnikają do naszego organizmu w sposób bezbolesny. Następnie rozchodzą się i nie uszkadzają przy tym komórek, a potem odbijane są przez wszystkie narządy – każdy z nich robi to w inny sposób. Nic więc dziwnego, że ultrasonografia jest wykorzystywana w wielu różnych dziedzinach medycyny – jest to niezwykle ważne badanie diagnostyczne, bez którego trudno byłoby podjąć walkę z wieloma schorzeniami.

Jak wygląda i jak przebiega badanie USG?

Badanie ultrasonograficzne to z pewnością coś, czego nie należy się bać. Jest ono bowiem bezinwazyjne i bezbolesne, a na dodatek całkowicie bezpieczne dla pacjenta. W momencie, gdy fale przenikają do naszego organizmu, na ekranie monitora wyświetla się obraz badanego narządu.

www.hutartzine.com

Zobrazować można wiele fragmentów organizmu, a najczęściej wykonuje się badanie USG jamy brzusznej. Oprócz tego, aparat USG może zobrazować także piersi, tarczycę, węzły chłonne, serce czy stawy i wiele, wiele więcej. To dlatego właśnie w zasadzie w każdej placówce medycznej znajduje się ultrasonograf, a przynajmniej powinien się znajdować. Jeżeli wiemy, że sami będziemy przechodzić badanie ultrasonograficzne to możemy się do niego w odpowiedni sposób przygotować. Wskazuje się między innymi na to, aby przed badaniem nie palić papierosów, gdyż dym może po prostu niekorzystnie wpłynąć na wynik badania. Nie jest wskazane także przyjmowanie ciężkostrawnych pokarmów na kilka dni przed badaniem, a to ze względu na gazy – mogą one zadziałać podobnie jak dym i zniekształcić obraz.

Dobrym pomysłem jest również wypicie około litra niegazowanej wody mineralnej na około godzinę przed samym badaniem, aby w jego trakcie pęcherz był pełny.

http://optykpiekary16.pl/okulary-celine/ warsztaty kucharskie