Loading...

Jak wybrać piasek do zaprawy cementowej?

Piasek to jeden z najważniejszych elementów zapraw cementowych oraz cementowo-wapiennych. Bardzo ważne jest więc, aby postawić na dobrej jakości piasek, gdyż może mieć to bardzo duże przełożenie na efekt naszej pracy.

Warto więc wiedzieć, czym się kierować przy wyborze – przydatna może być wiedza na przykład na temat klas, na jakie dzieli się piasek. Może być on pozyskiwany ze skał kruszonych lub też mieć pochodzenie naturalne polodowcowe albo rzeczne.

Bardzo duże znaczenie ma również wielkość ziaren piasku. W jaki sposób powinniśmy więc wybrać? Zdaniem ekspertów, piasek powinno dobierać się względem wykonywanych prac.

Trzeba przy tym pamiętać, że im gładszą chcemy powierzchnię, tym powinniśmy stawiać na bardziej drobne ziarnka piasku. Istotne są też jednak proporcje, z jakich skorzystamy – jeśli bowiem nie zastosujemy się do odpowiednich zaleceń to możemy mieć problemy z uzyskaniem optymalnych właściwości.

Jaki piasek będzie najwyższej jakości?

Aby jednak zaprawa mogła rzeczywiście jak najlepiej spełniać swoje zadania i być jak najlepszej jakości, powinniśmy zwrócić największą uwagę na to, aby także piasek był bardzo wysokiej jakości. Co to tak właściwie oznacza? Piasek będzie dobrej jakości tylko i wyłącznie wtedy, kiedy będzie zawierał jak najmniej różnego rodzaju zanieczyszczeń – musi być więc suchy i bardzo czysty, wolny od pyłów czy kurzu.

Głównie dlatego warto jest zadbać o prawidłowy transport piasku, ale także o optymalne warunki na placu budowy, gdzie piasek będzie przechowywany – w przeciwnym razie zaprawa stworzona przy pomocy zanieczyszczonego piasku nie będzie miała zbyt dobrych właściwości i nie będzie tak trwała, jak byśmy tego chcieli. Najlepiej jest więc pozostawić piasek na placu budowy na odpowiednio twardym podłożu oraz zabezpieczyć w prawidłowy sposób, na przykład poprzez przykrycie go plandeką.

https://www.mag-gaz.pl/ umywalki wiszące