Jak sama nazwa wskazuje, grzejniki pokojowe służą do ogrzewania pokoju. Z uwagi na rozmaite ich typy, najogólniej podzielić można je na trzy rodzaje. Pierwszy z nich, to stalowe, drugi to grzejniki aluminiowe, zaś trzeci to żeliwne. Grzejniki stalowe stanowią popularny i dość powszechny typ. Posiadają one różnorodne formy, zdecydowanie bogatsze od aluminiowych.
Ich wygląd może być uzależniony od upodobań kupujących, a stylizowane są na najrozmaitsze sposoby – od nowoczesnych, aż po stylizowane na żeliwne kaloryfery żeberkowe. Z reguły są to grzejniki dość ciężkie, które pod względem cenowym atrakcyjniejsze są od droższych od nich aluminiowych. Są one dobrze sterowalne, ponadto występują w różnych wymiarach. W tej grupie wyodrębniamy grzejniki płytowe, łazienkowe oraz rurowe. Ich zaletą jest równomierne rozprowadzanie ciepła.
Grzejniki aluminiowe i miedziane to grupa lekkich grzejników, które można pochwalić za dobre przewodnictwo ciepła. Są one znakomicie sterowalne, a konwekcja ciepła następuje szybciej niż w przypadku żeliwnych oraz przy niższej temperaturze. Ich dodatkową zaletą jest odporność na korozję. W wielu przypadkach aluminiowe grzejniki dostępne są w sprzedaży „na żeberka”, co w praktyce oznacza możliwość dostosowania grzejnika do własnych potrzeb poprzez zakup odpowiedniej ilości żeberek o odpowiadającej nam mocy grzewczej. Ostatnia grupa, czyli grzejniki żeliwne przede wszystkim używane są w starym budownictwie.
Są one coraz rzadsze , bowiem wypierane są przez grzejniki aluminiowe. Niemniej jednak to wciąż duża grupa grzejników, która posiada dość specyficzny rozstaw przyłączy.